13.11.16

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Αν και βρέθηκε τέσσερις φορές να χάνει με 11 πόντους διαφορά, η ομάδα μπάσκετ παίζοντας τη συνηθισμένη φετινή της άμυνα στην 4η περίοδο έκανε την ανατροπή με ένα επί μέρους 1-14 σε ένα πεντάλεπτο και έφτασε στο τελικό 71-78. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο από το Δεκέμβρη του 2007 κι έτσι παραμένει αήττητη στην Α1 με 6-0 (κι είναι ήδη ένα από τα τέσσερα καλύτερα ξεκινήματα από το 1986/87 που θεσπίστηκε η Α1 μετά τα  9-0 το 2001/02 και τα 7-0 το 2002/03 & πέρσι ) με δυνατότητα να το επεκτείνει την επόμενη βδομάδα με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ - αλλά πιο πριν υπάρχει το κρίσιμο παιχνίδι στη Γερμανία με την MHP RIESEN.
Η απουσία του Falker κάτω από τη ρακέτα παραλίγο να αποβεί μοιραία καθώς ειδικά στο α' μέρος ο Γλυνιαδάκης έκανε πάρτυ στη ρακέτα μας. Όταν ανέβηκε ο Milosevic στο 2ο ημίχρονο κι έφτασε σε ένα εκπληκτικό double double με 15 ρημπάουντ (7 επιθετικά) και 11 πόντους, ο Ukic διάβασε καλά την αντίπαλη άμυνα και άρχισε να τελειώνει αυτός τις επιθέσεις με drive και με κερασάκι τα καλάθια του Dixon στο τέλος φτάσαμε δίκαια στην επικράτηση, αφού υπάρχει και διαφορά ποιότητας και βάθους στις δυο ομάδες .