16.2.14

ΔΙΠΛΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ..

Έστω και αν στο τέλος τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ καθώς το σκορ από 43-61 έγινε 60-66, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έφτασαν στην τελική επικράτηση με 69-75 επί του Παγκρατίου, κι έτσι ήρθε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Ροσσονέρι στο Μετς μετά την περίοδο 1991/92 με τον συγχωρεμένο τον Krešimir Ćosić στον πάγκο και τον Thomas Jordan στο ρόστερ ..  Έτσι σε συνδυασμό με τη νίκη του ΟΦΗ στο Ηράκλειο επί του Ψυχικού, μείναμε μόνο πρώτοι και πάμε την άλλη βδομάδα στο ντέρμπυ με την Καβάλα στα Λιόσια με καλύτερες συνθήκες .

Αγωνιστικά η ομάδα ήταν πολύ καλή μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου (31-41 στο ημίχρονο, 46-62 στο 30') όταν δέχθηκε το σερί των γηπεδούχων που έκανε τον αγώνα και πάλι ντέρμπυ . Για πρώτη φορά μετά το ματς με Φιλαθλητικό κάναμε αιφνιδιασμούς (4/4). Κορυφαίος ήταν ο Stephan Nikolic που σημείωσε 17 πόντους με 6/10 σουτ ενώ μοίρασε και 5 ασιστ, ενώ πέρα από τους 'συνήθεις ύποπτους' Καράμπουλα (15π, 3ασ, 2κλ) και Γκιζόγιαννη (9π, 7ρ, 4ασ) καθοριστική ήταν η παρουσία του Τσιότρα (10π αλλά κυρίως 3 κλεψίματα).

Υ.Γ. Αρνητικό σημείο το κράξιμο που έπεσε στον βαμμένο ΑΕΚτζή και αρχηγό μας πρόπερσι Φώτη Βασιλόπουλο ..