1.4.13

ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΤΟ ΨΥΧΙΚΟ, ΑΛΛΑ Η ΠΡΩΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΙΘΑΝΗ...

Μπορεί οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου να έδειξαν έμπρακτα στο παρκέ του κλειστού της Ζωφριάς πως είναι πολύ καλύτεροι από το Ψυχικό, συντρίβοντας το στο ντέρμπυ της κατηγορίας με το εντυπωσιακό 79-59, όμως με μόλις τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της σεζόν οι πιθανότητες για κατάκτησή της πρώτης θέσης και της απ'ευθείας ανόδου στην Α2, δεν είναι με το μέρος τους .. Κι αυτό γιατί το Ψυχικό έχει μια ήττα λιγότερη και θα πρέπει να χάσει είτε εντός έδρας από τη Χαλκίδα που παλεύει για τη σωτηρία της, είτε από τον Αμύντα στη Δάφνη που παλεύει για πλασάρισμα στην τριάδα και είναι πρακτικά το μόνο ψιλορεαλιστικό σενάριο, είτε να αυτοκτονήσει την τελευταία αγωνιστική με τη Νήαρ Ηστ στην έδρα του. Και παράλληλα δεν θα πρέπει να γκελάρουμε στη συνέχεια εμείς με πιο δύσκολο ματς, αυτό στον Χολαργό την Κυριακή ενώ έπονται αυτά με Δούκα στα Λιόσια και Ένωση Ιλίου εκτός έδρας .
Στο παιχνίδι τώρα, έχοντας και αρκετό κόσμο στις εξέδρες που έδινε παλμό, οι παίκτες μας μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές, πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με μια διαφορά 9 πόντων και στην επανάληψη στηριζόμενοι στην άμυνα (15 νίκες σε 15 ματς με τους αντιπάλους κάτω των 70π, 3 ήττες στα 6 που δεχτήκαμε περισσότερους). Ο Δημήτρης Δέσπος δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και ήταν ο καλύτερος παίκτης μας μαζί με τον Σάκη Βεσκούκη που έδωσε λύσεις με την περιφερειακή ευστοχία του .