21.9.07

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΚΟΛΟΣΣΟ, ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟ

Με βολές του Στίνσον στα 7", η Α.Ε.Κ. έχασε χθες 72-71 από τον γηπεδούχο Κολοσσό στην πρεμιέρα της στο τουρνουά 'Τάσος Κουταλιανός'. Αξίζει να σημειωθεί πως αν προκριθούμε την Τρίτη κόντρα στη Λάρισα εκτός έδρας, τότε το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα ξαναταξιδέψουμε στη Ρόδο για να αντιμετωπίσουμε τον χθεσινό μας αντίπαλο. Σήμερα, η ομάδα εμφανώς καλύτερη κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση τον Πανιώνιο (72-57), που χθες είχε δυσκολέψει πάρα πολύ τον Παναθηναϊκό (τον κέρδισε στην παράταση).

Με βάση τα φύλλα αγώνα, αυτό που μπορώ να πω, είναι πως οι Παπανικολάου, Ταπούτος, Κυρίτσης, Lee δείχνουν να είναι οι βασικότερες επιθετικές αιχμές, ενώ στα αρνητικά πως ακόμα δεν έχουμε δει τον Γλυνιαδάκη να σκοράρει ικανοποιητικά.

Ακολουθούν οι περιγραφές των αγώνων από το site της ομάδας της Ρόδου :

Ο Κολοσσός νίκησε την ΑΕΚ

Ο Κέρτις Στίνσον, με μία εύστοχη βολή 9 δέκατα πριν τη λήξη, έδωσε τη νίκη στον Κολοσσό επί της ΑΕΚ. Η ομάδα μας επικράτησε με 72-71, σε ένα ακόμα ματς γεμάτο σασπένς στην πρεμιέρα του «Τάσος Κουταλιανός»
Ο Κολοσσός έκανε καλύτερη εκκίνηση και προηγήθηκε με 7-3 στο 3’, χάρη σε γκολ φάουλ του Μπλαντ. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ απέκτησε το προβάδισμα και δεν το έχασε ως το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παπανικολάου, ο Μπάρλος και ο Λι έδωσαν στην Ενωση αέρα 7 πόντων στο 12 (23-16 με τρίποντο του Λι) και παρά την προσπάθεια του Κολοσσού να επιστρέψει (μείωσε σε 25-23 στο 14’ με τον Γιοσίποβιτς να δίνει πολύτιμες λύσεις), διατήρησε διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο τελείωσε με 36-29 υπέρ της ΑΕΚ, με γκολ φάουλ του Κυρίτση.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρις Πίρσον έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 44-32 στο 23’, όμως ο Σάβο Τζιγκάνοβιτς απάντησε και ο Κολοσσός μείωσε σε 49-41. Ο Ταπούτος έκανε το 56-43 στο 29’, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 56-47 υπέρ της ΑΕΚ.
Ο Γιοσίποβιτς μείωσε με τρίποντο σε 56-50 στο 31’, ο Κουπίδης με άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 58- 57 στο 33’. Ο Κολοσσός ιοοφάρισε σε 59-59 στο 34΄με τον Τσέσκοβιτς και ο Τζιγκάνοβιτς έδωσε το προβάδισμα με 61-59. Δύο βολές του Στίνσον έκαναν τα σκορ 63-59, αλλά ο Βασίλιεβιτς στο 37’ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 64-63. Ο Ουέσον με κάρφωμα έκανε το 67-63 για την ΑΕΚ στο 38’ , αλλά ο Κολοσσός απάντησε αμέσως και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 68-67. Το γκολ φάουλ του Κουπίδη στα 51’’ έκανε το 71-69. Στα 8’’ ο Λι έβαλε το καλάθι, αλλά αστόχησε στη βολή και ισοφάρισε σε 71-71 και τελικά τη νίκη στον Κολοσσό έδωσε ο Στίνσον, ο οποίος κέρδισε φάουλ στα 9 δέκατα και με ½ βολές έγραψε το 72-71.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Στίνσον 8, Σκορδάλης, Γιοσίποβιτς 14(1), Τσέσκοβιτς 4, Παναγιωταράκος, Κουπίδης 11(2), Ασημακόπουλος 14(3), Τζιγκάνοβιτς 15(1), Μπλαντ 5, Τόντιτς, Τσαμάτος 1

ΑΕΚ: Ουέσον 6, Σι 2, Παπανικολάου 8(1), Ταπούτος 7, Κυρίτσης 11(1), Χατζής 2, Μπάρλος 9(1), Λι 13(2), Πίρσον 7, Βασίλιεβιτς 6(2), Γλυνιαδάκης, Τσάμης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ: Το σημαντικότεροι είναι ότι γυρίσαμε ένα παιχνίδι που βρισκόμασταν πίσω 13 πόντους. Αυτό δείχνει ότι αυτή η ομάδα έχει ψυχή και δεν τα παρατάει. Οταν θα είναι 100% έτοιμοι και οι τραυματίες, θα είμαστε πολύ καλύτεροι.

ΚΟΡΩΝΙΟΣ: Η όρεξη και η διάθεση που έχουμε είναι ένα κομμάτι. Το άλλο είναι να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι για να κάνουμε αυτό που έχουμε μέσα στο μυαλό μας και να κάνουμε αυτό που θέλουμε. Χρειαζόμαστε δουλειά, αύριο θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη που κάναμε σήμερα»

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη νίκη στο «Τάσος Κουταλιανός». Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης ημέρας του τουρνουά, επικράτησε με 72-57 του Πανιωνίου

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 20-13, χάρη σε τρίποντο του Νίκου Χατζή. Ο Πανιώνιος απάντησε αμέσως και ισοφάρισε σε 22-22 με τον Καβαλιάσουσκας, τρία λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου μέρους, διάστημα στο οποίο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ μπροστά (32-31), αλλά ο Πανιώνιος πήρε τα ηνία στο 23’, όταν με καλάθι του Καλαμπόκη προηγήθηκε με 38-36.

Η Ενωση, όμως, βελτίωση την απόδοσή της και ανέλαβε εκ νέου τα ηνία. Ο Νίκος Χατζής έδωσε λύσεις από την περιφέρεια κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +7 (53-46). Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 58-49 στο 34’ , ο Ουέσον το 60-49. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 65-53 στο 38’, αλλά ο Ουέσον έδωσε πάλι τη λύση και η ΑΕΚ έφτασε στο +9.
Το τελευταίο ενάμιση λεπτό είχε καθαρά διαδικαστικό και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 72-57.

AEK: Ουέσον 6, Παπανικολάου 11(2), Ταπούτος 10, Κυρίτσης 3, Χατζής 9(3), Μπάρλος 6, Λι 2, Πίρσον 4, Βασίλιεβιτς 10, Ηλιόπουλος, Σιούτης 5(1), Σίμτσακ 6.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Μακ Ναμάρα 7(1), Ζορόσκι 2, Γεωργαλής 7(1), Σάκοτα 4, Αγγελόπουλος 4, Καλαμπόκης 2, Νιούλεϊ 12(2), Καβαλιάουσκας 7, Κένταλ 4, Γιαννούλης 2.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ...

ΚΟΡΩΝΙΟΣ: Ημασταν βελτιωμένοι σε σχέση με την πρεμιέρα, διορθώσαμε κάποια πράγματα που διαπιστώσαμε στο πρώτο ματς. Δουλεύουμε στις αδυναμίες. Αυτός, άλλωστε, είναι ο σκοπός των φιλικών. Χρειάζεται δουλειά και χρόνος. Δοκιμάζουμε νέα συστήματα και θέλουμε να είμαστε έτοιμοι όταν αρχίσουν οι επίσημες υποχρεώσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΓΚΕΚΟΣ: Βλέπουμε τις αδυναμίες μας. Είμαι χαρούμενος διότι τα παιδιά προσπαθούν. Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Δεν έχω κανένα παράπονο από την προσπάθεια που κάνουν τα παιδιά. Θέλουμε περισσότερο χρόνο για να ετοιμαστούμε εν όψει των επίσημων υποχρεώσεων. Γι αυτό υπάρχουν τα φιλικά και τα τουρνουά».